NECHTE ŠPERK ZÁŘIT

Ideální je nenosit náramky při fyzické práci, sportu, během spánku a minimalizovat kontakt s vodou. Především u zlacených šperků dejte pozor na kontakt s ostrými nebo tvrdými předměty, aby se nepoškodila pokovená vrstva. 

Oxidace a změna barvy

Je zcela běžné, že stříbro při častém nošení nebo naopak dlouhém nenošení může oxidovat. Zlacené náramky mohou časem lehce změnit barvu, např. po kontaktu s potem apod. V obou případech se jedná o běžné chemické reakce, nikoliv vady a důvody k reklamaci.

Péče

Vyčistěte řetízek náramku speciálním hadříkem určeným na čistění stříbrných či zlacených šperků. Zlacené šperky nečistěte příliš často, aby nedošlo ke ztenčení pokovené vrstvy. Drahé kameny na stříbrném řetízku lze opláchnout proudem vlažné tekoucí vody a vysušit. Kameny na pozlacených kouscích nenamáčejte. Prostor mezi minerály pročistěte nasucho jemným kartáčkem (např. zubním). Následně, pokud je to třeba, kameny otřete vlhkým hadříkem. V ideálním případě se svěřte přímo do rukou odborníka.

Obnova zlacení

Zlacené šperky lze v případě potřeby pozlatit znovu. A není to nic nákladného. Většina zlatnictví umí rhodiovat nebo zlatit žlutým zlatem. Zlacení růžovým zlatem není tak běžné, ale i taková zlatnictví se dají na trhu nalézt. Cena rhodiování/zlacení se pohybuje okolo 35 Kč/g.